✕ סגור 
צור קשר
תודה על ההתעניינות .

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

PlanetWatchers פיתחה שירות ענן לניתוח תמונות לוויני

ISRAELCLOUDS
|
December 25, 2019
להרשמה לניוזלטר
title="Google"
EuropeClouds.com
alt="blogs"

שירות ניתוח התמונות הלוויני, אשר רץ בענן של AWS, מסייע לשמירת יערות, שטחים חקלאיים ומתקני תשתית אשר פרוסים על פני אלפי ק"מ. 

ניתוח תמונות מהחלל טומן בחובו ערך כלכלי עצום כפי שמעיד סיפורו של הסטארט-אפ PlanetWatchers. רועי שילה, מייסד משותף ו-CTO של החברה מסביר כיצד לוויני צילום מסחריים יחד עם יכולות אנליטיקה מתקדמות משנות את פניהן של תעשיות על פני כדור הארץ.


רועי שילה, PlanetWatchers

מתי הוקמה החברה ומה הייתה מטרתה ?  

PlanetWatchers הוקמה על ידי ועל ידי אריאל סמוליאר בשנת 2016, לאחר מספר שנים שבהן הובלנו שיתוף פעולה בין האקדמיה לצה"ל בתחום החישה מרחוק. בעקבות ההקמה, גייסנו מספר מיליוני דולרים בשלבי סיד ונכנסנו לפיתוח של טכנולוגיות לניתוח נתונים המבוססים על תמונות מלווייני צילום. התפיסה האסטרטגית שלנו גרסה כי בתחום החלל התחוללה מהפכה, ובעקבות כניסתם של גורמים מסחריים רבי עוצמה לפעילות בחלל יש כיום שפע מערכים של לווייני צילום שניתן להזמין מהם צילומים במחירים זולים ביותר ולעשות בהם שימוש מסחרי מועיל. 

כיצד אתם עושים זאת ? 

ראשית, החלטנו לשאוב צילומים מלווייני צילום מבוססי רדאר (להבדיל מלווייני צילום אופטיים). מצלמות אלה, שולחות אותות בצורה אקטיבית לכדור הארץ, קולטות אותם עם חזרתם ומרכיבות מהם תמונה מדויקת ביותר. להבדיל ממצלמות אופטיות, אורכי הגל הארוכים של האותות מאפשרים פעולה בחושך, דרך עננים, ערפל, עשן וכל הפרעה אחרת, ומבטיחים יכולת ניטור רציפה לחלוטין במהלך 100 אחוז מהזמן, כולל בחשכת הלילה. לשם השוואה, לווייני צילום אופטיים מסוגלים לנטר את כדור הארץ בממוצע רק במשך כ-25% מהזמן בעקבות כיסוי עננים, ערפל וכדומה, כולל השבתה מלאה בשעות החשכה. 

שנית, רתמנו טכנולוגיות מתקדמות כמו אינטליגנציה מלאכותית, ראייה ממוחשבת, עיבוד תמונה, GIS, חישה מרחוק ועוד, בכדי לפתח אלגוריתמים לאנליזה של תמונות מהחלל לצרכים מסחריים. כלל הנתונים מאוחסנים ומעובדים בענן של אמזון ווב סרוויס - AWS ולקוחותינו מקבלים מהם ניבויים והתראות דרך אפליקציות ייעודיות, שמניעות לפעולה ומנטרלות סיכונים שונים.  

אילו אלגוריתמים פיתחתם ואילו ניבויים הם מסוגלים לספק ?

השירותים שאנו מציעים מנטרים שטחים גדולים על פני כדור הארץ, חלקם בלתי נגישים ולעתים אף מסוכנים עבור שני שווקים מרכזיים: האחד - יערות וחקלאות והשני - מתקני תשתית, צינורות גז, נפט וכו'. אנו עוקבים אחר השטחים הללו בכיסוי מלא של כל כדור הארץ, עד מספר פעמים ביום בכל נקודה, ומסוגלים לספק תמונת מצב התפתחותית לאורך זמן, כולל התראות מוקדמות וניבויים שונים. בשנת 2018, עיבדנו מידע מבוסס תצלומי לוויין בהיקף של יותר ממיליארד דונם עבור לקוחות שונים. 

האלגוריתמים שלנו מסוגלים לנבא לדוגמה, היכן אנשים מתכוונים לכרות יערות בניגוד לחוק (על בסיס זיהוי הכנות שונות שנדרשות בשטח), לבצע זיהוי מוקדם של התפרצות מזיקים, מחלות, בצורת והערכת יבולים וכמו כן לאתר אזורי סיכון להצפות ותופעות רבות נוספות. יש לזכור שמדובר בשטחים רחבי היקף שהאחראים עליהם לא מסוגלים להגיע אליהם באופן סדיר, אם בכלל, ולא מסוגלים להסיק מסקנות משמעותיות באמצעות התבוננות חד פעמית ומקרית. 

בתחום התשתיות וצינורות גז ונפט, המערכת שלנו מסוגלת לספק ניבויים על סכנות פוטנציאליות. לדוגמא - ניסיון להתחבר לצינורות ולשאוב מהם נפט בנקודה מרוחקת, או ניסיונות לשנות את תוואי הקרקע באמצעות ציוד כבד באופן שמסכן את שלמות הצינורות הפרוסים בשטח או בתת הקרקע (טרקטור שחופר באדמה בכיוון תוואי הצינורות), שינויים בתוואי הקרקע ובגבהים שנובעים מסחף אדמה או שינויים טבעיים אחרים שמסכנים את התשתית ועוד.

זיהוי מוקדם וניבוי התופעות הללו מאפשר נקיטת פעולות מידיות שחוסכות מיליוני דולרים, אחרת יש סיכוי גדול שהן לא היו מתגלות או מתגלות בשלב מאוחר לאחר שגרמו כבר לנזק גדול. 

ניתוח תמונת לוויין של PlanetWatchers להצפות מונסון בהודו (מקור: פורטל PlanetWatchers)

מה הפרופיל של לקוחות החברה ? 

בין לקוחותינו ניתן למצוא חברות של יערנות מסחרית, חברות אנרגיה בעלות תשתית צינורות, חברות חשמל ועוד. 

מדוע בחרתם ב-AWS כתשתית הפתרון בענן ? 

בקרב קהילת היזמים, AWS ידועה כתומכת ומלווה סטארט-אפים החל משלבי הפיתוח, וכלה בשלבי הפריסה העולמית. לנו הייתה חשובה במיוחד העובדה שחברות הלוויינים הגדולות בעולם מריצות את המערכות שלהן ב-AWS. כך מתאפשר לנו לקשר בקלות את המערכות שלנו למערכות של חברות הלוויינים וליהנות מתקשורת מהירה ורציפה. כמו כן, בעקבות ההשקה של שירות AWS Ground Station, אנו צופים שבעתיד הלא רחוק יותר ויותר חברות שמפעילות לוויינים יסתמכו על תשתית תחנות הקליטה המוצעת על ידי Amazon, כפתרון להעברת מידע מהלוויינים לכדור האר,. ע"י כך, הגישה אל המידע תהיה מהירה, נוחה וזולה יותר עבורנו כי העיבוד שלנו מתבצע באותה סביבת ענן של AWS. ניתן גם לחזות שהשימוש בשירות Ground Station יגדיל את מספר לווייני הצילום בחלל בשנים הקרובות משום שביכולתו להוריד משמעותית את רף הכניסה הכלכלי עבור תפעול של לווייני צילום חדשים.

באילו שירותים של AWS אתם משתמשים ?  

אנחנו משתמשים בשירותי האחסון Amazon S3 לאחסון מידע חזותי בהיקף עשרות טרה בייט בחודש ובשירותי Amazon EC2 לעיבודו. כמו כן, אנו משתמשים בבסיס הנתונים היחסי Amazon RDS, בשירותי הרצת קוד ללא שרת באמצעות Amazon Lambda ו- Batch למקבול וגמישות של עיבוד מסיבי יותר. פריסת האפליקציות שלנו מתבצעת באמצעות AWS Elastic Beanstalk ואילו כניסה ויציאה של משתמשים לשירותינו מתבצעת באמצעות מערכת Amazon Cognito.  

  

לחץ לכתבה המקורית

הירשם לרשימת דיוור של IsraelClouds

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form