✕ סגור 
צור קשר
תודה על ההתעניינות .

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

מילון מונחים לענן

להלן מילון מונחים עבורכם , אתם מוזמנים לשתף ולהשתתף איתנו , תשלחו לנו אימייל לsupport@israelclouds.com ואנו נכניס את התוכן לפורטל תוך ציון שמכם.

SAAS

  

תוכנה כשירות

תוכנה כשירות (SaaS): תוכנה המספקת למשתמש שירותים הניתנים באמצעות אירוח באתר הספק, במקום רכישת מוצר תוכנה והתקנתו בשרתי הארגון הרוכש. הפעלת שירותי התוכנה מאתר הספק היא דרך רשת תקשורת, בדרך כלל האינטרנט. המשתמש משתמש גם בתשתית חומרה, גם בפלטפורמה וגם בשירותים אפליקטיביים שפותחו על ידי הספק. במקרים רבים השירותים הם שירותים בתפיסת SOA (ארכיטקטורה מוכוונת שירותים). חלק מיצרני התוכנה משתמשים במונח "On Demand" כמונח חליפי ל-SaaS. זהו השוק הגדול והמגוון ביותר בתחום מחשוב הענן.

PAAS

  

פלטפורמה כשירות

פלטפורמה כשירות (PaaS): שירות המספק פלטפורמה להרצת אפליקציות או לפיתוח אפליקציות של המשתמש. במקרה זה, מקבל המשתמש גם משאבי מחשוב וגם תוכנות תשתית הנדרשות לצורך הרצת או פיתוח מערכת. המשתמש יכול לפתח מערכות המיועדות למימוש במרכז המחשבים שלו או מערכות המיועדות לביצוע בסביבת ענן מחשוב. מערכות המיועדות להיות בשימוש בענן המחשוב, שונות ממערכות פנים ארגוניות בדרישות גבוהות יותר בתחום של יכולת גידול (Scalability). הסיבה לכך היא שהיות שכל משתמש באינטרנט יכול להשתמש בהן, העומסים עשויים להיות גדולים יותר וחזויים פחות מאשר במערכות המיועדות לשימוש בתוך ארגון. כך למשל תוכנת תורי המסרים Simple Queue Service של אמזון היא פשוטה בהרבה מתוכנות המיועדות לעבודה בארגון או בין ארגונים כמו WebSphere MQ של יבמ. התוכנה של אמזון, בניגוד לתוכנות תורי מסרים ארגוניות, אינה מוודאת שהמסרים אכן מגיעים ליעדם. הסיבה לכך היא הצורך לפשט את התוכנה על מנת לתמוך ב-Scalability גבוה.

IAAS

  

תשתית כשירות

תשתית כשירות (IaaS): שירותים בהם המשתמש מקבל משאבי מחשוב לשימושו. כך למשל לצורך גיבוי של קבצים אפשר לקבל שטח אחסון באחד מהאמצעים לאחסון נתונים בענן המחשוב של ספק, מה שמוגדר כ"אחסון ענן".

CLOUDCOMPUTE

  

מחשוב ענן

ענן מחשוב או מחשוב בענן (באנגלית: Cloud computing) הוא שירותי מחשוב הניתנים למשתמש באמצעות מחשב מרוחק, אליו מתחבר המשתמש דרך רשת האינטרנט או באמצעות קו תקשורת ייעודי. הביטוי "ענן" הוא דימוי לרשת האינטרנט המבוסס על הצורה הגרפית בה מתארים את הרשת בתרשימי זרימה (Computer network diagram). בענן המחשוב נמצאים הנתונים והלוגיקה העסקית של מערכות המחשוב בשרתים ובמרכזי מחשבים והם מופעלים מיחידות קצה מרוחקות. כתוצאה מכך אין המשתמשים צריכים לרכוש ולנהל משאבי ומערכות מחשוב ובמקום זאת שוכרים אותה כשירות מספקים שמעמידים כוח מחשוב שהגישה אליו תהיה מרחוק דרך האינטרנט. מאפיין זה מאפשר להימנע מהוצאות גדולות על רכישת ציוד ותוכנות תשתית ומהצורך לנהל אותן. ענן המחשוב מאפשר למשתמש שליטה וויסות של עוצמת המחשוב הנדרשת, כך שבעיתות עומס ניתן לשכור כוח מחשוב גבוה יותר ובעתות רגיעה להקטין את ההוצאה. בחלק מהמימושים של התפיסה גם נחסך הצורך לפתח או לנהל יישומים. המשתמש בענני מחשוב עשוי להיות ארגון גדול, ארגון בינוני או קטן או אדם בודד. הספק הוא בדרך כלל חברה גדולה, שפיתחה תשתיות מתאימות ומספקת שירותים למספר גדול של משתמשים. המשתמש משתמש בשירותי הספק באמצעות האינטרנט מבלי צורך לדעת על הסביבה הטכנולוגית בה ממומשים שירותים אלה. החזון של ענן המחשוב הוא לאפשר למשתמשים להתחבר לכל שירותי המחשוב להם הם זקוקים באמצעות האינטרנט, באופן דומה להתחברות לרשת החשמל. על אף שבדרך כלל המושג ענן מחשוב מתייחס למרכזי מחשוב של ספק חיצוני יש המשתמשים גם במושג "ענן מחשוב פנימי", מושג המתייחס לשירותים הניתנים בגבולות אותו ארגון, אך באתרים פיזיים שונים.

Simple Storage Service

  

ספקי אחסון מסחריים

אחת השחקניות המובילות בתחום אחסון כשירות היא Amazon Web Services המספקת את תשתית שירותי האחסון Simple Storage Service, הנקרא גם "S3" - המאפשרת שמירה ואחזור כל כמות של נתונים, בכל עת, מכל מקום ברשת. שרותי S3 מתאפיינים בשרידות גבוהה, מחיר נמוך לגיגהבייט ואפשרויות גדילה כמעט בלתי מוגבלות. הנתונים ב – S3 נשמרים ב "חביות" (Buckets), להם ניתן לשייך הרשאות גישה. הגישה ל-S3 אינה נעשית כמו לדיסק רגיל (ראה EBS) אלא בממשק תוכנה לאחזור ושמירת אובייקטים (API).

CLOUDSTORAGE

  

אחסון ענן

במחשוב ענן, אחסון ענן (באנגלית: Cloud Storage) הוא אחסון של קבצים על גבי שרת מרוחק, שהקשר אתו נעשה באמצעות רשת מחשבים, ובפרט האינטרנט. חברות אחסון ענן ציבורי מפעילות מרכז מחשוב המאפשר למשתמשים לחכור קיבולת אחסון. ניתן לגשת לשירותי אחסון ענן באמצעות ממשק תכנות יישומים (API), באמצעות התקן חומרה המשמש כ"נתב אחסון ענן", או באמצעות ממשק משתמש מבוסס דפדפן. המידע של כל משתמש פרוס באופן טיפוסי על פני מספר רב של כוננים ומחשבים פיזיים, אך מוצג ללקוח כשטח אחסון הומוגני באמצעות וירטואליזציה. אחסון הענן מאפשר הוזלה כלכלית של שמירת מידע באמצעות ניצול יתרון לגודל. כמו כן שיטת אחסון ענן מאופיינת בגמישות כלכלית, והפחתת משאבים בלתי מנוצלים - בשירותי אחסון ענן טיפוסיים, כל לקוח נדרש לשלם רק עבור נפח האחסון שבו הוא משתמש בפועל. כאשר שטח האחסון נחכר מספק של שירות אחסון, הוא מכונה "אחסון כשירות" (אנגלית: Storage as a service -STaaS).

ELB

  

Elastic Load Balancing‏

Elastic Load Balancing‏ (ELB) - רכיב רשת המנתב בקשות רשת למספר שרתי EC2 בהתאם לעומס על השרתים. כמו כל שאר השירותים, מדובר בתשלום על פי שימוש (נפח תנועה) ויכולת הגדרה פשוטה. ה-API של אמזון שימושי במקרה של ELB ומאפשר הוספת שרתים ל-Cluster בצורה אוטומטית.

RDS

  

RDS

Relational Database Service‏ (RDS) - למעשה מדובר בגרסת הענן של אמזון ל-MySQL, מה שהופך את שימוש ב-RDS עם אפליקציות קיימות שנכתבו עבור MySQL לפשוט. השירות כולל גיבוי של הנתונים, Snapshots, יצירת רפליקציות בצורה מאד פשוטה ועוד. RDS מתומחר בצורה דומה מאוד ל-EC2 ומאפשר לבחור את עוצמת המכונה שתריץ את השירות (בהתאם לעומס ולביצועים הדרושים), החל ממכונה קטנה של פחות מ-2GB זיכרון ועד 68GB זיכרון.

SimpleDB

  

SimpleDB

SimpleDB – בסיס נתונים פשוט (non-relational), המאפשר לשמור ולקרוא נתונים באמצעים פשוטים, ללא המורכבות של בסיסי נתונים סטנדרטיים. SimpleDB מבוסס על S3 ומתאפיין במהירות רבה, יכולת גדילה, מחיר זול ושרידות גבוהה (נוצרים עותקים מרובים של הנתונים בצורה אוטומטית).

Elastic Block Store‏ (EBS) - "דיסקים" וירטואליים (Volume)

  

lastic Block Store‏ (EBS) - "דיסקים" וירטואליים (Volume)

lastic Block Store‏ (EBS) - "דיסקים" וירטואליים (Volume), הניתנים להגדרה בנפרד ממכונות EC2 וירטואליות. דיסקים אלו יכולים להיות משויכים למכונות וירטואליות ולתפקד בדיוק כמו דיסק רגיל. שרותי EBS מתומחרים לפי גודל הדיסק וכמות השימוש בו. בנוסף לשמירת מידע, מציע שירות EBS יכולות גיבוי (מבוסס על S3) ו-Snapshot (יעיל מאד בזמן עדכוני תוכנה). מכונות EC2 שאינן מבוססות על EBS מוגדרות כמכונות "זמניות" שאינן שומרות מידע לאחר כיבוי (הן למעשה מושמדות). אם רוצים להריץ מכונה שאפשר יהיה להדליק ולכבות (כמו שרת רגיל) ולשמור את השינויים לאחר הכיבוי, המכונה חייבת להיות מבוססת על EBS (מה שמייקר אותה מעט)

AWS

  

ליחידה הארגונית של אמזון המספקת מגוון רחב של שירותי ענן. AWS פועלת מ -11 מיקומים פיזיים ברחבי צפון ודרום אמריקה, אירופה, אסיה ואוסטרליה.

Apache Hadoop

  

מסגרת תוכנות קוד פתוח לאחסון מבוזר ועיבוד של קבוצות גדולות של נתונים.

Amazon Simple Storage Service (S3)

  

שירות פשוט חפצים אמזון (S3)

חלק AWS, S3 מאפשר אחסון ואחזור של נתונים. זה יכול לשמש גם כדי לארח אתרי אינטרנט סטטיים.

Amazon Elastic Compute Cloud (EC2)

  

ענן מחשוב אמזון אלסטיים (EC2)

חלק אמזון שירותי אינטרנט (AWS), EC2 מספק קיבולת מחשוב מדרגים בענן, אשר מפתחים יכולים להשתמש כדי לפרוס יישומים להרחבה.

הירשם לרשימת הדיוור של IsraelClouds

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form