✕ סגור 
צור קשר
תודה על ההתעניינות .

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

מפגשים בענן - תמיר דרשר

Clarizen
|
July 25, 2018
שלום רב

נשמח שתציג את עצמך בפני הקוראים שלנו, מה המקצוע שלך, רקע טכנולוגי?
שמי תמיר דרשר, אני Chief Architect בחברת Clarizen ומרצה להנדסת תוכנה במרכז האקדמי רופין. בהכשרתי אני מהנדס תוכנה עם תואר שני במדעי המחשב. בשירות הצבאי הייתי עתודאי ושירתתי במספר יחידות טכנולוגיות. אני Microsoft MVP ונוהג להרצות בכנסים ו-User Groups בארץ בעולם. בשנה שעברה פורסם ספר שכתבתי בשם Rx.NET in Action.
מה היה הקטליזטור שגרם לך להתעניין במחשוב לענן? (צורך למענה אישי/ארגוני? התעניינות בטכנולוגיה?)

מאז שהתחלתי לעסוק בתוכנה באופן מקצועי, תמיד נמשכתי לנושא של מערכות מבוזרות ו-High Performance Computing. בזמן התואר השני שלי לקחתי קורס על Cloud Computing שהיה מאוד מעניין ומאוד פרקטי. לקראת סיום השירות הצבאי, ביחד עם חבר, פתחנו עסק קטן לשירותי פיתוח תוכנה, ולצורך פישוט תהליכים התחלנו להריץ את הסביבה בענן. זאת בעצם הייתה ההתנסות הראשונה שלי עם ה-Good, Bad and Ugly של מחשוב הענן.

באילו קשיים נתקלת כשרצית ללמוד על תחום מחשוב ענן?

החוויה הראשונה שלי עם הענן הייתה באזור שנת 2011, התיעוד היה לוקה והיה קשה להבין מה ה- Best Practices. מעבר לזה, הייתי צריך לשנות את צורת המחשבה שלי ל-Cost Oriented Architecture ולהבין את הקשר הישיר בין הצורה שאני כותב את המערכת שלי לכמה תהיה החשבונית הסופית, וזאת הייתה מדרגה שהיה קצת קשה לעבור אותה. אני זוכר שמישהי שלמדה את קורס הענן ביחד איתי עשתה טעות בהגדרות וקיבלה חשבונית של 2000 דולר ב-AWS, היא נאלצה ללמוד את זה בדרך הקשה.

מה אתה צופה בעתיד בתחום המחשוב ענן לעומת ה- ON-PREM?

אני צופה שהמושג Cloud Native יהיה אינהרנטי בכל פיתוח תוכנה שנעשה ושלמעשה לא תהיה יותר שאלה של איך לכתוב את המערכת כדי שתותאם לענן, אלא כל מערכת שנכתוב תוכל לרוץ ON-PREM או בענן בלי שינוי של קוד. אנחנו כבר מתחילים לראות את זה עם הפופלאריות של Kuberentes או Service Fabric ועם פלטפורמות כמו Azure Stack. כמו כן אני חושב שעולמות ה- ML וה- AI יכנסו לתוך חוויות הפיתוח ויישמו את ה- Best Practices באופן אוטומטי ויעשו שינויים והתאמות בסביבה שכבר Deployed בלי שנצטרך אפילו לדעת על כך.

האם לפתרונות שחיפשת היו חלופות בין ספקי הענן הציבורי השונים שעבדת מולם? ואם כן מה הייתה מערכת השיקולים בבחירת הספק? איזו תמיכה/ליווי קיבלת מספק הענן?

בתפקידי הקודם הובלתי את מחלקת הענן בחברת CodeValue ויצא לי לעבוד עם הרבה לקוחות בפרויקטים ששילבו ספקיות ענן שונות. הייתי בקשר ישיר עם אנשי התמיכה והלווי של הספקיות ותמיד קיבלתי שירות טוב מכולן. אני חייב להגיד שלרוב השיקולים בבחירת הספק הם בכלל לא טכניים אלא פוליטיים ומסחריים. הספקיות תמיד במרדף להדביק את הפער בינן ולכן פיצ'ר כזה או אחר הוא מזמן לא שיקול כי לאחר תקופה קצרה הפיצ'ר יופיע אצל האחרים וקצב ה-Innovation הוא אדיר אז תמיד צצים דברים חדשים.

אני תמיד משתדל לנתק את עצמי מהעדפות סובייקטיביות ולהתמקד בשיקולים האובייקטיביים שכמובן צריכים לקחת בחשבון את הניסיון הקודם שיש לצוות הפיתוח.

מהן המסקנות לאחר המעבר לענן בהשוואה למצב ON-PREM (איזה מצב עדיף ולמה)?

הענן מאפשר גמישות פיתוחית וקיצור זמני פיתוח. כשרוצים לייצר מערכת גלובלית שצריך להתמודד על Scale גבוה, הענן יתן מענה הרבה יותר טוב מעבודה On Premise. אבל אין פה "קסם", זה לא נכון ולא אפשרי לקחת מערכת As-Is ופשוט להעביר אותה לענן, יש לעשות שינויים והתאמות, וכמובן לא חייבים הכל בבת אחת אלא בצורה איטרטיבית ומבוקרת.

המעבר לענן הוא עדיין שינוי תרבותי יותר משינוי טכנולוגי. חברות שהבינו את זה והיו מוכנות להשקיע באוטומציה ובשינוי מודל העבודה המסורתי שבו יש הפרדה בין צוותי הפיתוח לצוותי האופרציה, הן אלו שהצליחו לעשות את המעבר ובאמת לנצל את הענן. אלו שלא, התקשו יותר.

איך ארגון יודע שהוא מוכן לענן? מהן הנקודות החשובות (זמן, אנשי צוות) מבחינתו שיצביעו על מוכנות?

המעבר לענן דורש השקעה ודורש מעורבות של כלל ה- Stakeholders (בעלי עניין). אני לא חושב שהשאלה היא אם הארגון מוכן לענן, אלא לאן הארגון שואף להגיע. אם הארגון שואף להערכת מודרנית שכוללת תמיכה ב-Scale גבוה, מאפשרת פריסה גלובלית, משלבת יכולות של ML/AI, ויכולה להתמודד עם עדכונים ותקלות עם Down Time כמה שיותר קטן, אז אני חושב שהארגון מוכן לענן.

ברגע שיש מחויבות של ארגון להגיע ליעד, את כל הדברים מסביב אפשר לסדר.

לסיום משהו חשוב שהיית רוצה לראות קורה (מפגשים,לימודים או כל דבר אחר) בקהילת מחשוב הענן ו/או בפורטל מחשוב ענן ?

אני מאוד שמח לראות איך הקהילה גודלת ואת כל הפעילויות שמתבצעות. אני אשמח לראות את זה ממשיך ואני אשמח לכנס Cloud שמאורגן ע"י הקהילה למען הקהילה ונשאר אובייקטיבי ונטול שיווק.

תודה תמיר, שמחנו לארח אותך אצלנו